Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 21:59

Umowa kupna sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Zazwyczaj podczas zawierania transakcji kupna-sprzedaży auta z osobą fizyczną, zawierana jest umowa w formie pisemnej. Przepisy wskazują, że każda umowa powinna zawierać ważne elementy, dotyczące charakteru transakcji i nadające dokumentacji moc prawną. Co warto zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu? Czy zawsze trzeba sporządzać wersję pisemną takiej umowy? O czym jeszcze trzeba wiedzieć?
  • 14.03.2024 17:05
Umowa kupna sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Co ciekawe, przepisy Kodeksu cywilnego nie regulują tego, w jakiej formie powinna zostać zawarta umowa kupna sprzedaży samochodu. To oznacza, że można nawet postawić na formę ustną, przy czym znacznie korzystniejsza jest umowa na piśmie. Dokument ten może nam się przydać w urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji! Poza tym pisemna forma sprawdza się dla celów dowodowych, w razie ewentualnego sporu pomiędzy stronami transakcji. Jest to szczególnie wymagane także wtedy, gdy kupującym jest przedsiębiorca, a auto będzie służyć w działalności gospodarczej. W efekcie pisemna umowa sprzedaży jest dokumentem stanowiącym zarówno dowód zakupu, jak i dowód księgowy, dzięki któremu dokonamy zapisu w księdze rachunkowej/podatkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.

Zawarcie umowy kupna sprzedaży auta oznacza, że sprzedawca przenosi własność pojazdu na kupującego. Musi wydać mu przedmiot umowy, natomiast kupujący odbiera pojazd i uiszcza za niego odpowiednią zapłatę, zgodnie z umową. Nie bez znaczenia jest to, że stronami umowy mogą być osoby prawne i fizyczne - tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba je dokładnie oznaczyć, tak aby można było zidentyfikować strony transakcji. 

Elementy umowy kupna sprzedaży auta

Jakie elementy powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o danych identyfikacyjnych obu stron, ich adresach, czy też seriach i numerach dowodów osobistych. Sprzedawca może być pełnomocnik właściciela auta, jednak musi on posiadać pełnomocnictwo do sprzedaży. Najważniejszymi elementami takiego dokumentu są z pewnością:

  • Dane identyfikacyjne sprzedawcy i kupca
  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Opis przedmiotu transakcji (marka, rok produkcji, numer nadwozia, silnika, karty pojazdu, numer rejestracyjny, kolor, aktualny przebieg)
  • Cena sprzedaży pojazdu - podana wartościowo i słownie
  • Informacja o tym, kiedy auto zostanie przekazane kupującemu
  • Oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego samochodu
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy każdej ze stron

Pod tymi informacjami można dodatkowo wpisać uwagi, które są istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy auto jest używane i posiada niesprawne elementy. W uwagach wyróżnić powinniśmy również dodatkowe elementy wyposażenia auta, takie jak wewnętrzny monitor pokładowy, bagażnik dachowy itp. 

W  umowie należy zawrzeć cenę sprzedaży samochodu, jaka musi zostać podana w formie wartościowej i słownej. Nie zapominajmy o tym, że kwota zawarta na umowie nie stanowi wyznacznika wartości, która powinna zostać opodatkowana poprzez podatek PCC. 

Podatek PCC - co to jest?

Podatek PCC dotyczy transakcji kupna sprzedaży samochodu i jest regulowany od ceny rynkowej. To oznacza, że jeżeli cena rynkowa auta jest wyższa niż cena na umowie, dla podatkowych celów przyjmujemy cenę rynkową! Podatnik nie musi przejmować się uiszczeniem podatku PCC wtedy, gdy nabywa auto na umowę kupna sprzedaży, a jego wartość jest niższa niż 1000 złotych. Warto nadmienić, że podatek od zakupu pojazdu wynosi 2% od wartości rynkowej. 

Sprzedaż majątku z majątku prywatnego dodatkowo może wskazywać na skutki na gruncie podatku dochodowego u sprzedawcy. W takiej sytuacji wyróżniamy przykładowo sprzedaż auta wykupionego z leasingu, sprzedaż auta stanowiącego majątek firmy i wycofanego na cele prywatne lub sprzedaż auta zakupionego prywatnie, otrzymanego w spadku lub w darowiźnie.

Jak widzimy, umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać wiele istotnych elementów. Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia zawarcie umowy pisemnej. 

Materiał zewnętrzny