Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:10

Mapa do celów projektowych

Budujesz dom? Musisz wiec postarać się o mapę do celów projektowych. Potrzebujesz zgody na przeprowadzenie przebudowy bądź kompleksowego remontu? Zezwolenie również otrzymasz na podstawie wcześniej opracowanej mapy do celów projektowych. Ile kosztuje taka mapa i jak długo jest ważna?
  • 22.05.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Mapa do celów projektowych


Mapa do celów projektowych a mapa zasadnicza


Wszystko zaczyna się od mapy zasadniczej. Tę musisz pozyskać z urzędu geodezji i kartografii, by z kolei stworzyć mapę do celów projektowych. Jaka jest różnica? Mapa do celów projektowych a mapa zasadnicza różnią się pod wieloma względami. 

Mapa zasadnicza jest  bardzo rzadko aktualizowana i nie posiada zbyt wielu szczegółów. Naniesione są na nią jedynie granice działek i media. Do stworzenia projektu budowlanego potrzebujesz o wiele więcej szczegółów, dlatego mapa do celów projektowych charakteryzuje się:

  • bardziej szczegółowym planem, na którym widoczne są m.in. osie ulic, drogi, miejsca parkingowe itd,
  • oznaczeniem terenów zielonych, z wyszczególnieniem np. pomników przyrody,
  • uwzględnieniem wszelkich budynków i obiektów, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie działki. 

Mapa do celów projektowych musi bowiem uwzględniać nie tylko działkę, na której budowany będzie dom, ale znacznie szerszy obszar (minimum 30 metrów). Geodeta zobowiązany jest również wskazać istniejącą już infrastrukturę podziemną (np. gazociągi). 

Mapa do celów


Mapa do celów projektowych ile ważna?


Przygotowaną pod budowę domu mapę możesz wykorzystać również do zaprojektowania przyłączy mediów. Wtedy również niezbędne będzie odpowiednie zezwolenie z urzędu. Podstawowe pytanie – mapa do celów projektowych ile ważna? W przypadku tej mapy nie ma jednak określonego konkretnego czasu ważności, ponieważ w momencie, kiedy zmienią się uwarunkowania na danym obszarze – mapa również nie będzie już aktualna. Podstawowym zadaniem takiej mapy jest bowiem przedstawienie aktualnego stanu zagospodarowania terenu. Dlatego wystarczy, że w najbliższym sąsiedztwie dokonane zostaną zmiany, np. dobudowany parking – by konieczne było stworzenie już nowej mapy.


Mapa do celów projektowych co dalej


Mapę do celów projektowych wykonuje geodeta. Na terenie Warszawy i okolic taką mapę przygotuje dla Państwa profesjonalne biuro geodezyjne Geo – Osnowa. Jeśli są Państwo na etapie realizacji wszystkich dokumentów, warto zainteresować się także opinią geotechniczną na temat gruntów i wody gruntowej.  Taka opinia jest istotna, np. dla dobrania właściwej izolacji domu. Dla pewności, że dokonali Państwo dobrej inwestycji, warto taką opinię wykonać z firmą Geo – Osnowa. Jest już więc mapa do celów projektowych, co dalej? Niestety wciąż konieczne jest uzupełnienie niezbędnej biurokracji. Konieczne jest bowiem między innymi:

  1. uzyskanie dokumentu, potwierdzającego dostęp do drogi publicznej,
  2. zaświadczenie o tym, że grunty są wyłączone z produkcji rolnej,
  3. projekt obiektu budowlanego,
  4. projekt planowanych przyłączy,
  5. zezwolenie na budowę.


Dopiero po uzyskaniu tych wszystkich dokumentów, możemy zacząć pierwsze prace na swojej działce. 


Mapa do celów projektowych cena

 

Koszt stworzenia takiej mapy zależny jest od wielu czynników, między innymi od:

  • wielkości działki,
  • lokalizacji budowanej nieruchomości,
  • formatu sporządzenia mapy,
  • ilości wykonanych kopii. 

Również znaczenie ma poziom nanoszonych poprawek czy aktualizacji. Średnio za mapę trzeba zapłacić między 500 a 1200 złotych, a na jej opracowanie poczekać między kilka a kilkanaście dni. Jeśli chcą Państwo wiedzieć, jaka jest mapa do celów projektowych cena, to zapraszamy do kontaktu z biurem Geo – Osnowa.

--- Artykuł sponsorowany ---